Ogród Józefa Mehoffera

Ogród Józefa Mehoffera znajduje się przy domu Józefa Mehoffera przy ulicy Krupniczej 26 w Krakowie i zajmuje powierzchnię 16 arów.

Ogród artysty stanowi enklawę zadbanej zieleni. Przy jego projektowaniu Mehoffer wykorzystał wcześniejsze doświadczenia, które zgromadził projektując ogród w Jankówce koło Wieliczki, w posiadłości, której był właścicielem od 1907 do 1917 r. Jak wyglądał ten ogród przy Krupniczej można dzisiaj oglądać na obrazie artysty pochodzącym z 1943 r. Korzystając między innymi z tego przekazu ikonograficznego, zdziczały i zdewastowany przez wiele lat ogród pieczołowicie odnowiono (projekt dr Zofia Malinowska, realizacja Jacek Ginda). Jego otwarcia dokonano 20 maja 2004 roku.

W znacznej mierze odtworzono układ ścieżek, kształt rabatek i gatunki roślin. Jak dawniej na wiosnę kwitną tutaj bzy, jaśminowce, drzewka owocowe, fiołki, konwalie majowe. Nieco później można oglądać piwonie, bratki, lilie królewskie, a do późnej jesieni różne gatunki róż. Nad całością ogrodu góruje potężny dąb szypułkowy – zabytek przyrody na posesji od południowej strony. Ogród jest dostępny dla gości Domu Józefa Mehoffera.